HrusGuitars.cz

Akustická kytara s double topem

Ačkoli v kytarářství Hruš stavíme i klasické akustické kytary s jednoduchou rezonanční deskou, již několik let patříme rovněž k úspěšné specializované dílně na výrobu double topů. Double top znamená česky doslova dvojitý vrch. V případě kytary máme však na mysli kytaru s dvojitou přední deskou. Většina kytarářů se shoduje na tom, že vrchní rezonanční deska kytary je z jednotlivých částí kytary tou nejdůležitější. Zásadním způsobem totiž ovlivňuje zvuk nástroje. Kytara se zdvojenou přední rezonanční deskou dává prostor pro nový koncertní zážitek.

Kytarový double top je zcela specifické konstrukční řešení kytarového hudebního nástroje. Horní rezonanční deska kytary, která je při běžné konstrukci zhotovena z jednoho tenkého plátu dřeva, je při double topové konstrukci zdvojena. Výsledkem je unikátní rezonance kytarového zvuku a nenapodobitelný hudební tón. Kytara s double topem má kytarový zvuk, který je naprosto ojedinělý.

První double topová kytara byla vyvinuta německým kytarářem, který se jmenuje Matthias Dammann. Následně byl princip double topu převzat a dále rozvíjen mnoha dalšími kytaráři. Cíl kytary s konstrukcí double topu však zůstává stále stejný. Double top podstatným způsobem zvyšuje citlivost a hlasitost kytarového nástroje, aniž by tím utrpěla krása a bohatost zvuku.


      
zvuková membrána kytary pohled na membránu z dálky pohled na dřevěné desky sada kytarových desek
kytarová deska je tenká výroba kytary výroba kytary v kytarářství Hruš výroba dřevěné kytary
výroba akustické kytary výroba klasické kytary výroba kytary - práce se dřevem výroba jednotlivých částí kytary

Stavba double top kytary

Základní myšlenkou double topu je horní (nebo chcete-li přední) deska kytary, kterou tvoří dva tenké pláty ušlechtilého rezonančního dřeva – nejčastěji jemné pláty amerického červeného cedru nebo smrku. Mezi tyto dva pláty je vlepena jemná mřížka, takzvaná voština. Na pohled tato mřížka připomíná tenkou medovou plástev. Je úžasně pevná a lehká téměř jako vánek. Jedinečný kytarový tón, který vychází z rezonančního otvoru, tak u double topu vytváří zdvojená horní deska sama o sobě, ale také tato tenká mřížka, která je vlepena mezi dvě horní desky.

Vnitřek double topové desky je tak vlastně dutý. Díky této sendvičové stavbě je přední kytarová deska dostatečně pevná a zároveň lehká. Především ale vytváří jedinečné vibrace. Důležitou roli hrají samozřejmě i vhodně zvolené materiály. V naší kytarářské dílně zásadně používáme prvotřídní suroviny. Na základě dlouholetých zkušeností dokážeme správně vyhodnotit, jaký materiál je vhodný na přední desku kytary a jaký materiál můžeme použít na voštinu.

A jak vypadá kytara s double topem ve výsledném provedení? Výsledná akustická deska se na pohled nijak neliší od běžné, jednoduché. Je přibližně stejně silná a stejně ohebná. Rozdíl rozezná pouze technicky zdatný odborník. Co však lidé z hudební z branže zaznamenají zcela určitě, je zvuk, který dvojitá akustická deska vyluzuje, když na takovou kytaru začnete hrát.

Kam dál: