HrusGuitars.cz

Unikátní žebrování kytary z kytarářství Hruš

Žebrování je skryto uvnitř těla kytary. Běžnému zraku hudebníka i posluchačů je ukryto. Jakoby bylo neviditelné, a tudíž nedůležité. Opak je však pravdou. Žebrování má velký vliv na kytarový zvuk!

Výztužné žebrování je na přední rezonanční desku kytary naklíženo z rubové vnitřní strany. Charakter tohoto žebrování ovlivňuje zvukovou nosnost a také celkovou pevnost korpusu kytary. V produkci našeho kytarářství vznikají mistrovské double topy s jedinečným žebrováním, které posouvá kvalitu tónu do vytříbenější úrovně.

V počátcích našeho kytarářství jsme pro kytary s desk topem používali klasické Torresovo žebrování. Zde možná stojí za připomenutí, že španělský kytarář Antonio de Torres Jurado (1817–1892) je autorem konstrukce moderní kytary klasického tvaru. Ve vývoji konstrukce klasické kytary hraje Torres podobnou úlohu jako třeba italský houslař Antonio Stradivari (1644–1737) ve vývoji houslí. Většina klasických kytarových nástrojů, které byly postaveny v uplynulých 120 letech kdekoli ve světě, se drží původní Torresovy konstrukce. Torres je původcem i dodnes nejrozšířenějšího vnitřního žebrování vrchní rezonanční desky kytary.

Na obrázku níže můžete vidět nákresy některých klasických typů kytarového žebrování, která kytarář Richard Hruš považuje za překonané. Ručně stavěné kytary z našeho kytarářství jsou vystuženy zdokonaleným unikátním systémem rozložení žeber, které vyvinul Richard Hruš.

     kytarové žebrování


Zvuková originalita docílená úpravou žebrování

Na to, jaký zvuk vydává kytara, má mimořádně důležitý vliv vrchní rezonanční deska. Zlepšení zvukových vlastností se proto účinně dociluje zdvojením této rezonanční desky kytary (double top). Proč však věnujeme takovou pozornost žebrování kytary?

Přibližně v horní třetině vrchní desky kytary je ozvučný rezonanční otvor. Z vnitřní strany jsou na kytarovou desku přiklížena ozvučná žebra, která podporují rezonanční vlastnosti desky a zvyšují její mechanickou pevnost. Z hlediska mechanické pevnosti vrchní kytarové desky jsou klíčovým prvkem Torresova žebrování dvě příčná žebra. Od příčných žeber směrem dolů ke spodnímu okraji je na desku z rubové strany přiklížena sada vějířových žeber. Toto žebrování má své výhody, ale také své limity.

V našem kytarářství jsme se po mnoho let věnovali vlastnímu vývoji žebrování kytary. Naším cílem bylo takové žebrování, které by si udrželo maximum kladných vlastností původního Torresova žebrování, ale zároveň by odstranilo jeho zvukové a hudební limity. Výsledky našeho vývoje jsme poprvé zveřejnili v roce 2010. Od té doby produkuje kytarářství Hruš téměř výhradně kytary s vlastním typem žebrování.

Kam dál: