HrusGuitars.cz

Kytara – popis a ladění hudebního nástroje

Nějaký typ kytary zná asi každý. Kytara má své místo v tradiční umělecké tvorbě a zároveň zlidověla i v mnoha populárních žánrech – od country přes blues až po rockovou hudbu nejrůznější úrovně. V jednotlivých hudebních žánrech se samozřejmě vždy uplatňuje jiný styl hraní na kytaru. Často je co do stavby i vzhledu odlišná samotnákytara.

Kytara je strunný hudební nástroj s hmatníkem, na který se hraje formou drnkání. Někdy je proto kytara také označována jako drnkací hudební nástroj. Samotný kytarový tón vzniká rozechvěním napjaté struny, a to buď drnkáním s pomocí trsátka (odborně se mu říká plektr), nebo prsty.

Ladění šestistrunné kytary

Klasická kytara disponuje šesti strunami. Může se to zdát málo, ovšem těchto šest strun v sobě skrývá široký zvukový rejstřík. Struny jsou napnuty mezi nultým pražcem na krku kytary a vložkou kobylky na přední ozvučné desce. Většinou jsou podle houslového klíče naladěny do tónů E, H, G, D, A, E. – V češtině se pro snazší zapamatování uvádějí nejrůznější mnemotechnické pomůcky ve formě říkanek, a to například: Emil házel granát do atomové elektrárny nebo mírumilovnější Ema hraje Gershwina do absolutní extáze.

Základní škálu tónů, které vznikají rozechvěním strun, lze rozšiřovat, respektive měnit tím, že hráč během hry zkracuje rozechvívanou délku strun. K tomu dochází přitlačením struny na pražec. Jak to funguje v praxi, jste samozřejmě asi všichni již někdy viděli. Ostatně, podívejte se na naše videa, při nichž oceníte nejen samotnou hru, ale i jedinečný zvuk double topové kytarykytarářství Hruš.

Toto tradiční středoevropské kytarářství se specializuje na stavbu double topových kytar s unikátním vnitřním žebrováním. Co to znamená? Pro snazší pochopení si představte klasickou akustickou kytaru s rezonanční skříní ve tvaru arabské osmičky. Double topová kytara se vizuálně vlastně nijak lišit nemusí. Uvnitř rezonanční skříně to ale vypadá trochu jinak. Přední ozvučná deska má úplně jinou stavbu, a tím i úplně jiné vlastnosti. Stručně řečeno spoluvytváří a přenáší mnohem lepší rezonanci. V kytarářství Hruš navíc odborníci vyvinuli zcela unikátní vnitřní žebrování čelní desky, čímž docílili ještě lepšího zvuku.

Jak totiž správně uvádí jedna encyklopedie: „Žebrování je skryto uvnitř těla kytary. Běžnému zraku hudebníka i posluchačů je ukryto. Jakoby bylo neviditelné, a tudíž nedůležité. Opak je však pravdou. Žebrování má velký vliv na kytarový zvuk.“

     kytarové názvosloví

Popis hlavních částí kytary: 1. Hlava, 2. Ořech, 3. Ladicí mechanika, 4. Pražce, 5. Krk, 6. Pata, 7. Korpus, 8. Kobylka, 9. Spodní deska, 10. Ozvučná deska, 11. Luby, 12. Rezonanční otvor, 13. Struny, 14. Sedlo, 15. Hmatník, 16. Žebrování (uvnitř kytarové skříně).

Další související informace najdete například v článku Unikátní žebrování kytarářství Hruš. V případě, že uvažujete o pořízení double topové kytary postavené na míru podle vašich potřeb, kontaktujte přímo kytarářství Hruš.

Kam dál: